Úvod >> Moje fotografické začátky

Moje fotografické začátky

Své fotografické začátky datuji do roku 1990. Ten rok mi otec "daroval" Praktiku, kterou nalezl při úklidu. Nikdo si již nevzpomene, jak se na tehdejší dobu pro začátečníka v celku príma fotoaparát u nás objevil, jisté je jen to, že díky tomuto nálezu jsem začal pořizovat své fotografické prvotiny.

Fotografie mě natolik zaujala, že jsem si s chutí obstaral pár moudrých knížek o fotografování, potřebné zařízení pro tvorbu fotografie a moje další snímky tak vznikaly v naší koupelně, která se často proměnila, k mrzutosti ostatních, v černou komoru.

 

Velkou revoluci přinesla digitalizace, které jsem se nevyhnul ani já. Bylo mi jasné, že digitální fotografie ještě zdaleka nenahradí fotografii klasickou, nicméně mi bylo velmi sympatické, s jakou kreativitou se fotograf setkává. Možnosti úprav snímků a jejich archivace byly a jsou úchvatné. A ještě jeden nesporný klad digitální fotografie má: je téměř zdarma, pomineme-li počáteční investici do kvalitního digitálního fotoaparátu, která mnohdy není zrovna malá.

 

Nicméně i přesto jsem si svůj první digitální fotoaparát koncem roku 2001 pořídil. Byl to Olympus 2100 UZ. Později přišel na řadu Sony DSC F717, a nyní vlastním digitální zrcadlovky Nikon D70 a Nikon D300s, se kterými jsem velmi spokojen. Pouze někdy nostalgicky vzpomenu na své začátky, kdy pořídit fotografii a následně ji vyvolat, nebyla tak jednoduchá záležitost, ale přece jen to mělo své nenapodobitelné kouzlo.

© Slavomír Raszka